Zájem o podnikání fyzických osob podle CRIF roste

30.07.2019

Nová tisková zpráva společnosti CRIF uvádí: "V prvním pololetí roku 2019 začalo v České republice podnikat téměř 32 tisíc fyzických osob, což je nejvyšší počet za poslední čtyři roky, konkrétně od 1. pololetí roku 2015. Naopak své podnikání ukončilo 23 tisíc lidí. V České republice tak začalo podnikat o necelých 9 tisíc lidí více než kolik jich se svým podnikáním skončilo, což je nejvyšší rozdíl za posledních 7 let. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF."

Celá tisková zpráva je k dispozivi ZDE.

Vedoucí projektu Výzkum insolvence profesor Luboš Smrčka nová data komentoval s ohledem na některé obavy týmu: "Byli jsme velmi zvědaví, zda se v nových datech objeví tend, na který upozorňovali již delší dobu lidé zabývající se pomocí předluženým spoluobčanům. Podle jejich inforací zesílil tlak nefinančních institucí na dlužníky a potenciální dlužníky, aby si obstarávali živnostenská oprávnění a začali podnikat, neboť jim pak tyto společnosti poskytovaly podnikatelské úvěry. To znamená takové půjčky, u kterých nelze dosáhnout oddlužení podle insolvenčního zákona v jeho podobě z 1. června. Ale zdá se, že tento jev není masový a nepromítl se do celkových čísel. To ukazuje na rozumný příszup dlužníků. Skutečně budeme rádi, když se tento potenciální trend neprojeví," dodal profesor Smrčka.

Tisková zpráva CRIF dále mimo jiné uvádí:

"„Počet nově založených podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby je v posledních čtyřech letech poměrně stabilní, především v první polovině roku. V každém roce vzniklo v prvním pololetí mezi 31 a 32 tisíci nových podnikatelů, nejvíce právě tento rok. Zajímavý je však současný pokles počtu lidí, kteří se rozhodli se svým podnikáním přestat. Pololetní statistiky jsou sice ovlivněny dubnovým čištěním dat v Registru ekonomických subjektů, ale pokud od tohoto výkyvu odhlédneme, dostaneme se na 23 tisíc ukončených podnikatelských oprávnění,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Jde o třetí nejnižší počet od roku 2012 a o nejnižší počet zaniklých fyzických osob v první polovině roku za posledních 7 let.

Tabulkový počet podnikatelů se v prvním pololetí tohoto roku snížil o více než 26 tisíc, a to právě kvůli vyčištění dat v Registru ekonomických subjektů. Z toho byly k 1. dubnu vymazáni podnikatelé, kteří měli oprávnění pouze ke zprostředkování pojištění nebo spotřebitelského úvěru. Vzhledem k tomu, že Česká národní banka k 1. dubnu tato oprávnění podle zákona č. 170/2018 Sb. o distribuci pojištění a zajištění zrušila (celkem bylo zrušeno 120 tisíc oprávnění), byli podnikatelé, kteří neměli registrované oprávnění v jiném oboru, z Registru ekonomických subjektů automaticky vymazáni. „Díky podobným úkonům, kdy je z registru jednorázově vymazáno více podnikatelů najednou, získáváme o něco přesnější statistiky o počtu podnikatelů v České republice. Nemělo by ovšem zapadnout, že v prvním pololetí začalo podnikat o necelých 9 tisíc lidí více než kolik jich své podnikatelské oprávnění zrušilo, což je nejvyšší rozdíl za posledních 7 let,“ říká Věra Kameníčková."

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.