Vláda odmítla poslaneckou novelu exekučního řádu. Chystá vlastní

01.11.2018

Poslaneckou novelu exekučního řádu, kterou iniciovali především Piráti a která má podporu také řady poslanců sociální demokracie a dalších stran, odmítla 31. října na svém jednání vláda České republiky. Ministesrtvo spravedlnosti nicméně připravuje vlastní v některých ohledech podobnou verzi.

Základem poslaneckého návrhu je zavedení krajské teritoriality soudních exekutorů a postupné zavedení principu jeden dlužník - jeden exekutor.

Stanovisko vlády je vzhledem k Poslanecké sněmovně pouze doporučující a nevylučuje projednání návrhu. Je poměrně pravděpodobné, že text přijde do prvního čtení v lednu příštího roku. Podle dostupných zpráv chystá nicméně ministerstvo vlastní verzi, která vychází z v podstatě z relativně podobných pozic. Nezavádí sice výslovně teritorialitu, ale definuje povinnou a nevratnou zálohu, kterou věřitel musí složit před započetím exekučního řízení. V současnosti není jasné, zda by se povinná záloha vztahovala i na výživné, které je v současnosti naopak zálohy zbaveno. Návrh dále předpokládá koncentraci řízení (jako poslanecký návrh), zcela nový mechanismus ukončení marných řízení a další významné změny. Více o stavu příprav ZDE.

K problematice teritoriality, která se znovu v souvislosti s návrhem objevila, se vyjádřil i bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ZDE)

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.