Surveilligence za prosinec 2019: Klidný měsíc, ale celoročně vzestup
06.01.2020I když samotný prosinec byl podle poslední zprávy společnosti Surveilligence o vývoji insolvenčního prostředí v České republice dosti klidný, celoroční údaje ukazují oproti roku 2018 mírný vzestup počtu prohlášených konkurzů. Ten je však tak malý, že jde v podstatě o meziroční stagnaci.
Za celý rok 2019 bylo totiž vyhlášeno 679 konkurzů oproti 659 případům v roce 2018. "Zvýšení o tři procenta meziročně nelze označit za naprosto nepodstatné, ale na druhé straně je to růst skutečně malý. Zvláště, pokud si uvědomíme, že v roce 2016 byla řeč o 916 prohlášených konkurzech," řekl k tomuto tématu vedoucí týmu Výzkum insolvence profesor Luboš Smrčka s tím, že loňský výsledek byl stále zhruba o čtvrtinu nižší než údaj za rok 2016.
V samotném prosinci 2019 bylo podáno 84 insolvenčních návrhů, to je o pět návrhů více než v listopadu (79 návrhů), a bylo prohlášeno 41 konkurzů právnických osob, tedy naopak o 31 méně než v listopadu (72 konkurzů). Ve stejné době nebyla povolena žádná reorganizace a ani nebyla žádná reorganizace přeměněna na konkurz.
V prosinci 2019 spadaly 4 konkurzy právnických osob pod insolvenční správce se zvláštním povolením.
Kompletní zpráva za prosinec 2019 je k dispozici ZDE.
Vědecký tým
<-
Mgr. Petr Ševčík
-
Ing. Jaroslav Schoenfeld, Ph.D.
-
doc. Ing. Jiří Hnilica, Ph.D.
-
doc. Ing. Jindřich Špička, Ph.D.
-
prof. Dimitrios P. Tsomocos, Ph.D., MBA
-
Ing. Drahomíra Dubská, CSc.
-
Ing. Ondřej Machek, Ph.D.
-
doc. Ing. Luboš Smrčka, CSc.
-
doc. Ing. Marie Paseková, Ph.D.
-
Ing. Vladimír Hoenig, Ph.D.
-
prof. Ing. Eva Kislingerová, CSc.
-
Mgr. Bc. Jiří Besser, LL.M..
O projektu
Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.