Prezident podepsal a insolvenční soudce bude vybírat generátor

05.09.2017

Zhruba za rok a půl bude klasické "kolečko" insolvenčních soudců nahrazeno elektronickým generátorem, který v konečné fázi přidělování kauzy konkrétnímu soudci vybere na základě nahodilosti.

Insolvenční případy se budou přidělovat soudcům automatickým a náhodným systémem. Změnu v přidělování přinese novela občanského soudního řádu, kterou na začátku září podepsal prezident Miloš Zeman. Informovala o tom Česká tisková kancelář na základě zprávy Hradu. Nový systém bude zaveden zhruba za půldruhého roku od zveřejnění normy ve sbírce. Vláda jej původně navrhovala zavést pro všechna soudní řízení, Sněmovna jej ale zúžila.

V současnosti se soudcům rozděluje práce podle postupného „kolečka“ daného rozvrhem práce. To může vést k tomu, že lze dopředu předpokládat, který soudce či senát bude řešit následující novou věc. Novinka, kterou navrhlo ministerstvo spravedlnosti, spočívá v tom, že v konečné fázi výběru by případ náhodně přidělil soudci počítačový systém.

Kritika vůči navrhovanému systému ovšem zněla z obou nejvyšších soudů i ze Soudcovské unie. Poslanci ji z větší části vyslyšeli a schválili jeho zavedení jen u insolvenčních věcí.

Novela také zruší specializaci Obvodního soudu pro Prahu 2 na řešení trestných činů v dopravě, budou je mít v pravomoci všechny pražské obvodní soudy. Sníží rovněž poplatek za antidiskriminační žaloby. Naopak poplatek zavede za návrh na zahájení řízení o náhradě škody způsobené při výkonu veřejné moci nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem, či rozhodnutím o vazbě, trestu nebo ochranném opatření.

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.