Překvapivá tvrzení společnosti InsolCentrum o počtech exekucí

15.11.2019

Společnost InsolCentrum na společné tiskové konferenci s Hospodářskou komorou uvedla, že podle výzkumů firmy je skutečný počet exekučních řízení a lidí v exekucích pouze zlomkem čísel uváděných Exekutorskou komorou ČR.

Zprávy z této tiskové konference je možné najít například ZDE (info.cz), ZDE (aktuálně.cz), ZDE (česká justice.cz) či ZDE (TZ Hospodářské komory).

Co se týká metodologického postupu společnosti InsolCentrum, byl popsán přímo na stránkách společnosti takto:

"Požádali jsme proto o spolupráci tři obce, které měly mít podle mapy exekucí jeden z nejvyšších podílů občanů v exekuci. Výsledky testů nás šokovaly. Počty občanů těchto obcí, kteří se reálně nacházejí v exekuci, jsou mnohonásobně nižší. Např. obec Vrbno nad Lesy nemá 70 procent obyvatel v exekuci, ale pouze 12 procent. Z uvedeného vyplývá, že Exekutorská komora má ve své evidenci značné nesrovnalosti (pravděpodobně zachycuje jednoho dlužníka vícekrát) a pak vydává navenek nadhodnocené údaje.

Jedná se o zásadní věc. Úvahy o tom, jak změnit pravidla pro řešení dluhů občanů vycházely v posledních letech z chybných údajů a dospěly v mnoha otázkách k mylným závěrům. Pro značnou část médií i politiků se navíc exekuce staly nosným tématem kampaní zaměřených na protivěřitelskou rétoriku a tendenci pomáhat dlužníkům za každou cenu. Obavy z dluhové pasti desetiny české populace ovlivnily veřejné mínění. Sedm z deseti Čechů vnímá podle lednového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu zadlužení obyvatel jako závažný problém. Strach z pandemie exekucí se promítl i do činnosti státních orgánů včetně justice, kde v současné době dochází k prověřování pravomocných rozhodnutí."

Tento postup není možné nazvat z vědeckého hlediska standardním. Nicméně část výše zmíněných novinových ohlasů navíc z uvedeného vyvozuje, že počet exekučních řízení a počet lidí v exekučním řízení je oproti údajům Exekutorské komory pouze šestinový, což je tvrzení vskutku velmi silné. Pokud by tomu tak mělo být, tak vzhledem k počtu exekvovaných podle EK ČR (cca. 820 tisíc, další informace ZDE) by měo být ve skutečnosti v zemi pouze asi 140 tisíc exekvovaných osob. To se skutečně nezdá pravděpodobné. Celá zpráva InsolCentrum je k dispozici ZDE.

Krátce po tiskové konferenci podepsaly Exekutorská komora a Hospodářská komora memorandum o spolupráci a vzájemné výměně informací (zpráva ZDE).

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.