Poslední data Surveilligence o úpadcích naznačují změnu trendu

01.03.2019

Ještě před zveřejněním údajů za únor se zdá, že trend v oblasti úpadků se začal mírně obracet.

"Nic nemůže klesat věčně, ani počet insolvenčních návrhů a počet konkurzních řízení," uvedl vedoucí týmu Výzkum insolvence profesor Luboš Smrčka k zatím posledním datům společnosti Surveilligence o počtu úpadků v České republice (kompletní zprávu jsme zveřejnili ZDE). Podle jeho slov poslední měsíce začínají naznačovat změnu trendu v této oblasti a ukazují tendenci k mírnému růstu úpadkových aktivit. "Bylo otázkou času, kdy se počet firemních bankrotů dostane na technické dno, zdá se, že ho bylo dosaženo," poznemanal profesor Smrčka.

Zároveň ale varuje před zjednodušenými interpretacemi. "To neznamená, že již nyní bychom měli být na startu nějakého nového trendu. V tomto směru bych byl zatím skutečně hodně opatrný. Spíše nastal stav, kdy již není kam klesat, kdy se počet insolvenčních návrhů dostal na množství, které je určitým minimem systému. V dalších měsících tedy možná můžeme čekat spíše oscilování kolem loňské úrovně než nějaký výraznější růst - přece jenom ještě stále trvá hospodářský růst, jakkoliv již vidíme příznaky problémů. Ale ty by zatím neměly být nijak vážné," dodal profesor Smrčka.

Podle profesora Smrčky je nicméně zajímavé sledovat poněkud odlišný vývoj v České republice a ve Slovenské republice. "Zdá se, že naši sousedé dospěli do stejného stádia o chvíli dříve. Lednový extrémní slovenský pokles bych nebral jinak, než jako dočasný výkyv trendu. Ale pokud vezmeme několik měsíců zpětně, tak je vidět, že meziročně se slovenská čísla trefují tu výše a tu níže než před rokem. A to je, myslím, i naše budoucnost," poznamenal profesor Smrčka. 

 

Za podstatnější ale považuje situaci, kdy od druhé poloviny loňského roku došlo ke změně trendu v počtu podaných insolvenčních návrhů v České republice. "A zde už nejméně od srpna 2018 můžeme hovořit o určitém posunu, který se zdá již statisticky dostatečně prokazatelný," dodal profesor Smrčka.

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.