Podle CRIF - Czech Credit Bureau bylo loni nejméně bankrotů za 11 let

08.01.2019

Rekordně nízkou úroveň úpadků oznámila prostřednictvím ČTK společnost CRIF - Czech Credit Bureau. Podle této firmy bylo loni v České republice vyhlášeno pouze 649 úpadků obchodních společností, což je nejméně za celou účinnost insolvenčního zákona, tedy od roku 2008.

„Počet bankrotů podnikatelských subjektů v posledních letech dlouhodobě výrazně klesá. Za pouhé čtyři roky se počet bankrotů obchodních společností snížil téměř o polovinu a počet bankrotů o téměř třetinu. Za jejich poklesem nadále stojí příznivá makroekonomická situace. Vedle přetrvávající vysoké zahraniční poptávky se díky déletrvající nízké nezaměstnanosti a rostoucím reálným mzdám zvyšuje také domácí poptávka a tím ochota spotřebitelů k vyšším útratám,“ uvedla v tiskové zprávě analytička CRIF Věra Kameníčková.

Počet bankrotů firem klesl v roce 2018 proti roku 2017 o 120, tedy o šestnáct procent. Snížil se rovněž počet návrhů na bankrot obchodních společností, a to o 288 (21 procent). Počet bankrotů podnikatelů se meziročně snížil o 926 (o 15 procent). Počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů meziročně klesl o 1 357, tedy o 19 procent.

 

Další podrobnosti například ZDE. Celá tisková zpráva společnosti CRIF je dostupná ZDE.

Nová data jsou v intencích našich očekávání," uvedl k tomu profesor Luboš Smrčka, vedoucí týmu Výzkum insolvence. Podle něj nicméně v právě začínajícím roce lze očekávat již spíše stagnaci dalších návrhů. "To se ale týká podnikatelských subjektů. U spotřebitelů bude záležet na tom, jak dopadnou finální jednání o podobě insolvenčního zákona, která můžeme očekávat na konci ledna. Sněmovna bude projednávat verzi insolvenčního zákona tak, jak se vrátila ze Senátu. A pokud bude nakonec senátní novela přijata, lze očekávat nejprve prudký pokles insolvenčních návrhů u fyzických nepodnikajících osob, který po účinnosti zákona přejde naopak velmi rychle do dynamického růstu. Ale to záleží na politických rozhodnutích, která si nedovoluji odhadovat," dodal profesor Smrčka.

 

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.