Platební morálka spotřebitelů se znovu zvýšila

03.06.2019

I nadále pokračuje trend poklesu počtu spotřebitelů neschopných splácet řádně své úvěry. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, které byly zveřejněny koncem uplynulého týdne.

Zpráva mimo jiné uvádí: "Počet lidí nesplácejících úvěry na spotřebu klesl za dva roky už o 78 tisíc. Celkový objem dluhu obyvatel ČR činil ke konci prvního čtvrtletí tohoto roku 2,34 bilionu korun a meziročně vzrostl o 161,5 miliardy korun, tedy o 7,4 %. Objem nespláceného dluhu naopak klesl o 4,1 miliardy na 32,4 miliardy korun. Meziročně se tak snížil o 11,3 %. Počet lidí, kteří měli problém se splácením svých spotřebních dluhů, se meziročně snížil o 17 %, tedy téměř o 48 tisíc. O 16 % potom klesl počet lidí, kteří nespláceli své úvěry na bydlení. Jejich počet se snížil o 3 864 a klesl tak pod hranici 20 tisíc."

Podle profesora Luboše Smrčky jde o důsledek soustavně rostoucích mezd a celkového snižování finančního tlaku na rodiny. "Bylo by ale velmi neopatrné, kdyby banky a úvěrové společnosti do budoucna příliš kalkulovaly s tímto trendem. Je potřeba si stále opakovat, že současný ekonomický růst je křehký a může být ovlivněn řadou externích vlivů, že jakkoliv není třeba očekávat tvrdé přistání české ekonomiky, nutně se přibližujeme fázi stagnace. Nicméně se ukazuje, že co se týká registrovaných bankovních a nebankovních poskytovatelů půjček, trh je zdravý a funkční," dodal vedoucí týmu Výzkum insolvence profesor Luboš Smrčka.

Celou zpráve je možné najít ZDE. Mimo jiné je v ní také uvedeno:

V případě krátkodobého dluhu určeného na spotřebu se počet klientů na konci prvního čtvrtletí mírně zvýšil (o 17 tisíc, tedy 0,7 %), když dosahoval 2,44 milionu lidí. Průměrná částka krátkodobého dluhu se meziročně zvýšila o 14 tisíc Kč (7,7 %). Celkový objem krátkodobého dluhu se tak zvýšil o 37,6 miliardy Kč (8,5 %) a dosahoval 481,2 miliardy korun. „Na konci prvního čtvrtletí tohoto roku se tak poprvé za posledních pět let zvyšoval objem krátkodobého dluhu rychleji než objem toho dlouhodobého. Důvodem je především drobné ochlazení trhu s úvěry na bydlení v prvních měsících tohoto roku,“ říká Jiří Rajl.

 

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.