Nový rekord v počtu vyhlášených osobních bankrotů

03.06.2012

Podle analýzy společnosti Czech Credit Bureau bylo v květnu 2012 vyhlášeno 1524 osobních bankrotů, což je nejvyšší počet za jeden kalendářní měsíc od zavedení tohoto institutu v České republice, tedy od účinnosti insolvenčního zákona (1. ledna 2008). Meziroční dynamika růstu počtu osobních bankrotů činí podle informací CCB 64 procent.

Toto číslo je mírně nižší, než byly obvyklé meziroční pohyby v minulých měsících, avšak stále je nutné ho považovat za enormní. "Jde o další důkaz toho, že zadlužení českých rodin se stává reálným hospodářským problémem, který v nedaleké budoucnosti bude mít skutečné makroekonomické dopady. To je třeba brát jako fakt," uvedla k tomu prof. Ing. Eva Kislingerová, CSc. z pražské Vysoké školy ekonomické.

V nejbližších dnech přineseme k této problematice rozhovor se členem vědeckého týmu a soudcem pražského Krajského soudu JUDr. Tomášem Malým.

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.