Novela insolvenčního zákona vyšla ve Sbírce zákonů

08.02.2019

Významná novela insolvenčního zákona označovaná obvykle jako oddlužovací novela byla vydána ve sbírce zákonů a má označení 31/2019 Sb.

V podstatě podle očekávání nastane účinnost oddlužovací novely 1. června 2019. Ve Sbírce zákonů vyšel nový předpis 7. února 2019 jako 31/2019 Sb. (ZDE)

Jak jsme již informovali dříve, zákon přináší řadu změn v těch pasážích insolvenčního zákona, které se týkají oddlužení. Starší texty naleznete například ZDE a ZDE.

Nicméně v nejbližší době lze očekávat snahu o prosazení dodatečných změn do zákona a to především vynechání pasáže, kde je definována minimální měsíční platba věřitelům ve výši stejné, jako jsou měsíční náklady insolvenčního řízení (tedy v dané době 1089 korun včetně DPH). Návrh předloží skupina poslanců ČSSD doplněná velmi pravděpodobně dalšími poslanci STAN, Pirátské strany, KDU-ČSL a možné i některých dalších politických stran.

Cílem iniciativy bude projednat tuto změnu tak zvaně v režimu par. 90, což by znamenalo její schválení tak rychle, že by účinnost mohla nastat shodně s účinností zákona č. 31/2019 Sb. O vývoji situace budeme dále informovat

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.