Nová data o insolvencích: Růst ve všech parametrech

05.12.2019

V oblasti insolvenčních řízení přituhuje. Potvrzují to nejnovější data společnosti CRIF o bankrotech. Jejich počet roste ve všech kategoriích - tedy u obchodních společností, u podnikajících fyzických osob i u spotřebitelů.

Kompletní zprávu společnosti CRIF k situaci v oblasti insolvencí naleznete ZDE.Mimo jné je v ní uvedeno:

"Počet bankrotů letos po pěti letech vzroste ve všech třech kategoriích. V listopadu letošního roku bylo vyhlášeno 66 bankrotů obchodních společností, 890 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 2 064 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 80 návrhů na bankrot obchodních společností, 924 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 2 228 návrhů na osobní bankrot. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat aplikace Cribis zveřejněných na portálu www.informaceofirmach.cz"

„V listopadu byl vyhlášen třetí nejvyšší počet bankrotů obchodních společností v letošním roce. Odhadujeme, že jejich počet se letos zvýší přibližně o 3 % oproti roku 2018. I tak však bude nižší než v období let 2009 až 2017. Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů letos vzroste o více než dvě pětiny, a to především v důsledku červnové novely insolvenčního zákona,“ uvedla ve zprávě Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Po dlouhé době se tedy s velkou pravděpodobností změní trend vývoje počtu bankrotů obchodních společností. Jak je vidět z grafu, česká ekonomika zažila pět let soustavného poklesu počtu vyhlášených korporátních úpadků. "Změna přichází předpokládaným způsobem," komentuje data společnosti CRIF vedoucí týmu Výzkum insolvence prof. Luboš Smrčka. Podle jeho slov lze letošní mírný růst pokládat spíše za stabilizaci situace. "Zatím není důvod předpokládat, že by měla nastoupit výrazná a hlubká ekonomická krize. Hospodářství spíše směřuje k období velmi malých růstů, které můžeme směle nazvat stagnací. A zastavení poklesu počtu úpadků tomu nasvědčuje," dodal profesor Smrčka.

 

 

V listopadu bylo v České republice vyhlášeno 2 064 osobních bankrotů a podáno 2 228 návrhů na osobní bankrot. Počet bankrotů se oproti říjnu snížil o 27, zatímco počet návrhů na osobní bankrot se zvýšil o 29.

Od začátku roku 2019 bylo vyhlášeno 16 992 osobních bankrotů, to je o 4 781 (39 %) více než ve stejném obdob roku 2018. Zároveň bylo podáno 18 645 návrhů na osobní bankrot, meziročně o 5 949 (47 %) více. „Počet osobních bankrotů vyhlášených za jeden kalendářní měsíc je od července tohoto roku poměrně vyrovnaný a pohybuje se kolem 2 100 bankrotů,“ říká Věra Kameníčková s tím, že v letošním roce se počet osobních bankrotů přiblíží hranici 19 tisíc. Naposledy bylo vyhlášeno tolik osobních bankrotů v roce 2014.

 

 

 

 

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.