Insolvenční zprávy dne: správce Viktoriagruppe chce zpět ropu za miliardu, Poldi je v konkurzu a policie dál šetří OKD

11.12.2017

Málokdy se v jeden den sejde tolik výrazných zpráv, které se týkají insolvenčních řízení, jako se to stalo 11. prosince 2017

První přinesla ČTK, která informovala: Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka vrátit naftu za miliardu korun, která byla uložena ve skladu v německém Kraillingu a kterou Správa státních hmotných rezerv (SSHR) teprve nedávno přivezla s jeho souhlasem do ČR. ČTK to dnes řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Möllen poslal správě předžalobní výzvu, ve které po Česku požaduje, aby uznalo, že nafta patří jemu jako správci. Lhůtu pro vydání nafty nebo její náhrady stanovil na 27. prosince.

Podle další informace byla reorganizace kladenské hutě Poldi přeměněna na konkurz: Zadlužená kladenská huť Poldi půjde do konkurzu. Dlužníkovi se nepodařilo zajistit další financování, výroba už měsíce stojí a zaměstnanci nedostávají výplaty. Zhruba 150 zaměstnanců Poldi a její sesterské společnosti Poldi Trade čeká propouštění. Insolvenční správce Adam Sigmund uvedl, že se bude snažit prodat huť jako celek, aby se co nejvíc uchovala její hodnota a v budoucnu mohla být výroba případně obnovena. Podle dalších informací se dlužníkovi nepodařilo zajistit financování již povolené reorganizace.

Třetí informaci přinesl deník Lidové noviny: Už v březnu příštího roku může být jasno v kauze údajného tunelování OKD, která sahá do nejvyšších pater českého byznysu. Policie finišuje s prověřováním případu dolů, které ovládl Zdeněk Bakala. Jak zjistily LN, v okruhu vyslýchaných osob uvízl Bakalův klíčový manažer Michael Jasanský. Ten před nedávnem vysvětloval svoji roli detektivům z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Není sice prvním Bakalovým mužem, který v případu vypovídal, měl však k němu velmi blízko. "Zdeněk je vizionář a já ten, kdo s tím pak má starosti," popsal v roce 2006 pro LN jejich symbiózu Jasanský, tehdejší člen dozorčí rady OKD. Vyšetřovatele nyní zajímá, jak z dolů, které se loni ocitly v insolvenci, odtekly desítky miliard korun. A kdo za to nese odpovědnost.

 

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.