Dluh domácností se dostal na úroveň 2,14 bilionu korun

12.03.2018

Celkový dluh Čechů ke konci roku 2017 činil 2,14 bilionu korun, meziročně tak vzrostl o 177,5 miliardy korun. Uvedl to server České televize.

Pozitivní zprávou je, že zároveň loni klesl takzvaný ohrožený dluh, u kterého nebyly zaplaceny minimálně tři po sobě jdoucí měsíční splátky. Jeho objem se snížil meziročně o pět miliard na 39 miliard korun.

"Projevuje se hospodářský růst. Více lidí splňuje podmínky pro úvěr, zároveň si mohou dovolit splácet větší objemy peněz, tedy splácet vyšší úvěry. Nicméně pochopitelně aktuální optimistický vývoj je třeba brát z pohledu rizik, která se v něm ukrývají, a tato rizika nesmíme podceňovat. Osobně předpokládám, že národní banka ve svých zátěžových testech velmi pečlivě zkoumá odolnost bankovního systému proti případnému poklesu cen aktiv a hospodářské stagnaci, takže pokud by měla signály o příliš velkém podstupovaném riziku, sáhla by k restrikci podobně, jako to udělala u hypoték již před jistým časem," poznamenal k informacím docent Luboš smrčka.

Celou zprávu o vývoji zadlužení si můžete přečíst ZDE.

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.