Další novela insolvenčního zákona se blíží do Poslanecké sněmovny

02.05.2019

Ještě ani není účinná tak zvaná oddlužovací novela insolvenčního zákona (od 1. června 2019), do Poslanecké sněmovny již ale míří další změna. A znovu se má týkat oddlužení.

V nejbližší době by se mezi novými tisky v Poslanecké sněmovně měl objevit poslanecký návrh další novelizace insolvenčního zákona zaměřený především na tak zvané dětské dluhy.

Návrh má pro skupinu "mladistvých" zavést stejná pravidla oddlužení, jaká obsahuje již schválená verze (účinná právě od 1. června) pro seniory (dlužníky s nárokem na starobní důchod) a pro invalidy (ve druhém a třetím stupni). Text aktuální novely je k dispozici ZDE. Další novela zatím nemá přiděleno číslo sněmovního tisku, ale již byla předkladateli (čtyři poslanci za ČSSD, ANO, KDU-ČSL a Piráty v čele s poslankyní Valachovou z ČSSD) prezentována a redakce www.vyzkuminsolvence.cz má text včetně důvodové zprávy k dispozici (ZDE).

Podle nejnovějších informací z Poslanecké sněmovny bude novela projednána v tak zvaném zkráceném řízení a bude schválena již v prvním čtení. To by umožnilo její účinnost možná již od 1. července 2019.

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.