Bude koronovirová krize znamenat urychlení nebo zpomalení implementace evropské směrnice?

17.04.2020

I když expertní skupina při ministerstvu spravedlnosti se problematikou implementace evropské směrnice o restrukturalizaci a insolvenci zabývá již od poloviny minulého roku, oficiální oznámení o zahájení procesu je datováno 3. března 2020. Jen několik dní poté propukla naplno i v České republice koronovirová krize. Otázkou tedy je, zda tato krize práce na implementaci urychlí nebo zpomalí.

Vedoucí týmu Výzkum insolvence prof. Luboš Smrčka v této souvislosti předpokládá urychlení implementačních prací. "Je to jediná logická reakce. Ekonomické subjekty se v příštím období dostanou pod velký tlak okolností. Jak vidíme na nyní přijímané krizové legislativě, existuje zde velká vůle odborné veřejnosti a konec konců i politické reprezentace rozložit tento tlak v čase a vytvořit pro ekonomiku prostor, aby bylo možné šok vstřebávat bez nebezpečí naprosto zásadních škod v kooperačních vazbách. Ale jakkoliv je výborné, že nynější legislativu jsme pomáhali připravit v rámci Centra restrukturalizace a insolvence Harryho Pollaka, je to legislativa nutně přechodná a určená k rozložení prvotního tlaku."

Profesor Luboš Smrčka

Podobný názor má člen implementační odborné skupiny ministersva spravedlnosti Jaroslav Schönfeld (CRI): "Nyní potřebujeme preventivní restrukturalizaci daleko více než kdykoliv dříve - snad s výjimkou krize 2008-2010, kterou bychom mohli označit za podobné (jakkoliv systémově odlišné) riziko, jako současný stav.. Jsem proto toho názoru, že práce je třeba akcelerovat a řekl bych, že jsme v této věci v rámci naší skupiny zcela ve shodě."

Ing. Jaroslav Schönfeld

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.