Web Insolvenční zóna přinesl rozhovor s docentem Smrčkou

19.04.2017

Rozhovor o blížící se konferenci Insolvence 2017: Insolvence ve středoevropském prostoru – vybraná témata přinesl web Insolvenční zóna. Docent Smrčka v něm ale hovoří i o řadě dalších témat.

Vědecké konference na toto téma nejsou právě obvyklé – zvláště pak mezinárodní. Znamená to, že se zájem teoretické obce o tuto problematiku zvyšuje?

Podle mého názoru ano. Ale neznamená to, že by v minulosti nevznikaly vědecké práce s insolvenční tématikou, to jistě nikoliv. Určitě jich ale nebylo tolik. Ostatně podobných, možná o něco menších konferencí na toto téma jsme v minulosti uskutečnili řadu. Faktem ale je, že my vlastně o samotném průběhu insolvenčních řízení zase tolik nevíme.

Jak to, třeba v České republice existuje insolvenční rejstřík, tedy v principu elektronicky vedený spis, který je k dispozici bez omezení. Takže každé jedno řízení lze vcelku přesně rekonstruovat…

To jistě, ale věda nepracuje jenom s jednotlivými případy, potřebuje také souhrnná čísla. Jedno řízení může být základem pro případovou studii, ale ne pro poznání celkových trendů. A celková data jsou velmi těžko zjistitelná. Nicméně máte pravdu, že v České republice máme ještě dosti komfortní podmínky k tomu, abychom zjistili nějaká souhrnná čísla. Kolegové v jiných zemích jsou na tom často daleko hůře.

To je hlavní důvod, proč existovalo málo prací o insolvenčních řízeních a jejich problematice?

Je to jeden z mnoha důvodů, určitě ne jediný a možná ani ne hlavní. Především platí, že insolvenční řízení je vysloveně právní mechanismus řešení ekonomického problému. A jak asi všichni alespoň tušíme, tak právo a ekonomie jsou v jistém podivuhodném spojení, které je na jednu stranu velmi úzké, na stranu druhou jsou tam ale hluboké rozdíly v přístupu. Zájemcům o tuto problematiku doporučuji knihu pánů Broulíka a Bartoška Ekonomický přístup k právu. Určitě je zajímavé, že například Karel Engliš i Alois Rašín vystudovali oba Právnickou fakultu University Karlovy. Ostatně Vysoká škola obchodní, předchůdkyně dnešní VŠE, byla v Praze založena až v roce 1919, tak úplně tedy nebylo na výběr. Tím chci říci, že ještě před nějakými sto nebo 150 lety byla právní věda a ekonomie v daleko užším spojení, jenže jejich cesty se rozešly. Hlavní ale je, že pro zkoumání dějů, které probíhají během insolvenčních řízení, jsou potřeba rozsáhlé znalosti práva i ekonomické problematiky.

 

Celý rozhovor s docentem Smrčkou naleznete ZDE.

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.