Konference ve sněmovně přinesla nové podněty v oblasti oddlužení

02.05.2018

Diskuse o oddlužení nabírá v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR novou dynamiku. Přispěla k ní i konference na toto téma, která se uskutečnila 29. dubna. Zaměřila se právě na tak zvanou "oddlužovací novelu" zákona.

Hlavním tématem diskusí kolem "oddlužovací novely" je návrh Ministerstva spravedlnosti ČR, aby bylo umožněno oddlužení trvající sedm let, které by však věřitelům přineslo i podstatně nižší sumu, než je současných 30 procent splacení pohledávek. proti tomuto řešení se v Poslanecké sněmovně objevila značná opozice, mimo jiné v hnutí ANO, ale i v dalších stranách. Podle pořadatelů semináře, nad kterým přejala záštitu i rektorka VŠE profesorka Hana Machková, je tedy nutné hledat jiné řešení.

Významný příspěvek k této diskusi přednesli například Ing. Jan Plaček, Ph.D. z Vysoké školy ekonomické v Praze a doc. JUDr. Bohumil Havel, Ph.D. z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. Jejich prezentaci je možné najít ZDE.

Zvukový záznam celého semináře najdete ZDE.

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.