Diskusní stůl Hospodářských novin: Jak dostat firmu z krize

01.09.2020

K řadě velmi aktuálních otázek se dostali účastníci diskuse Hospodářských novin, mezi kterými byl také člen týmu Výzkum insolvence a ředitel Centra restrukturalizace a insolvence Harryho Polaka Jaroslav Schönfeld.

Jak se koronavirová krize projeví v metodách řízení a přebírání firem, které potřebují restrukturalizovat? Má vůbec cenu investovat do firem v potížích již nyní? Jakou formou to je vhodné učinit? Jak se podniky v problémech, které ale neházejí ručník do ringu, mají bránit případným nájezdníkům s ostrými lokty?

Tématu firmy v potížích jako investiční příležitost se věnovali účastníci kulatého stolu Hospodářských novin, který proběhl v pondělí 31. 8. Účastníky diskuze byli Tomáš Raška, managing partner investiční skupiny Natland, Petr Smutný, partner české pobočky poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers ČR, Jaroslav Schönfeld, ředitel odboru restrukturalizace a vymáhání úvěrů v České spořitelně, a Jiří Tomola, partner v právnické kanceláři Dentons Europe CS LLP.

Podle diskutujících je pro firmy v potížích důležité, aby si problémy přiznaly a otevřeně jednaly se svými věřiteli. Spíš než penězi mohou investoři přispět svými manažerskými a byznysovými dovednostmi, jak znovu postavit firmy s problémy zpět na nohy. "V tom je také zčásti rozdíl mezi situací po finanční krizi z roku 2008 a dnes, protože od té doby máme více expertů na tuto problematiku," uvedl v debatě Jaroslav Schönfeld, který také vyučuje obor transformace podniků na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Celý článek a především odkaz na video naleznete ZDE.

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.