Časopis Politická ekonomie uvolnil text členů týmu Výzkum insolvence

04.07.2014

Ve druhém čísle ročníku 2013 vydal časopis Politická ekonomie text dvou členů týmu Výzkum insolvence docenta Luboše Smrčky a Jaroslava Schönfelda s názvem "Příčiny neúspěchu prosazování sanačních postupů v insolvenční realitě". Spoluautorkou byla docentka Markéta Arltová.

Nyní Politická ekonomie uvolnila tento článek k volnému šíření. Celý text je v českém jazyce k dispozici ZDE.

Abstrakt v anglickém jazyce:

The study brings a new approach to the problem of the currently low use of fi nancial rehabilitation methods in Czech economic reality. We examine several aspects of this problem, but consider the main problem to be the fact that entrepreneurial subjects enter into insolvency proceedings with a very small amount of assets compared to their liabilities. In such a situation, however, willingness on the part of creditors to enable reorganisation cannot be assumed – especially given that attempts to revive such a business are in the majority of cases clearly mistaken. Insuffi cient debtor property is also refl ected in the fact that creditors receive satisfaction only to an insuffi cient degree; in comparison to OECD countries, the Czech Republic most of the time signifi cantly behind the OECD country average when comparing insolvency proceedings. One of the possible ways of improving the prognosis for using the fi nancial rehabilitation principle and the prognosis for investors to achieve adequate fulfi lment during insolvency proceedings would be to tighten present regulations regarding the possibilities of indebting a business. This is presently done by the defi nition of over-indebtedness, according to which the liabilities of an entrepreneurial subject may not exceed the value of his property.

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.