Server Česká justice zveřejnil rozsáhlý rozhovor s docentem Smrčkou

04.08.2015

Specializovaný zpravodajský server Česká justice zveřejnil rozsáhlý rozhovor redaktora Dušana Šrámka s vedoucím týmu Výzkum insolvence docentem Lubošem Smrčkou. Text se zabývá studií dopadu případného zavedení teritoriality na výsledky exekučních řízení.

Celý text rozhovoru je k dispozici ZDE.

Z otázek a odpovědí vyjímáme:

Exekutor Kučera nenechal na vaší analýze doslova niť suchou, odmítnul její části i celé její vyznění. Jak vnímáte tuto kritiku?
Platforma za teritorialitu je z mého pohledu naprosto v pořádku, a jsem dokonce překvapen, že většině soudních exekutorů trvalo tak dlouho, než něco podobného ustanovili. A že tato lobbyistická organizace prosazující teritorialitu odmítá naší studii? Těžko ji může vítat. Došli jsme naprosto racionálními a standardními analytickými postupy k tomu, že zavedení teritoriality povede ke snížení vymahatelnosti pohledávek. Jednoduše řečeno, že bonusy pro většinu exekutorů, kteří získají více případů, budou vykoupeny významnými malusy na straně věřitelů.

Vaší analýze je mimo jiné vytýkáno, že se zaměřuje jenom na ekonomické aspekty celé věci, považujete to za oprávněnou výtku?
Především to považuji za pravdivé prohlášení. Ministerstvo spravedlnosti nám položilo ekonomické otázky, my jsme ekonomové, dali jsme ekonomické odpovědi. Na tom vcelku není nic divného. Nám nebylo zadáno, abychom zkoumali nějaké etické nebo sociální aspekty teritoriality. A kdyby mne o to někdo požádal, asi bych to i odmítnul. To je práce pro odborníky, kterými v této věci nejsou ani ekonomové a ani soudní exekutoři. Etické a sociální aspekty musí ale především posoudit politici, oni mají mandát od občanů rozhodovat a oni nesou odpovědnost před voliči. Takový mandát nemá ani pan Kučera a ani ho nemám já. Takže je to pravda, ale určitě bych to nenazval oprávněnou výtkou. Je nám vyčítáno něco, čím jsme se nezabývali zcela programově.

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.