K ekonomické podstatě Lex-COVID (Michal Kuděj)
10.04.2020Vláda schválila balík novelizací různých zákonů a především tak zvaný Lex-COVID justice. V reakci na tento krok, který znamená možnost, že celý soubor změn projde v mimořádném režimu legislativním procesem ještě do konce druhé dekády dubna, předkládá Michal Kuděj analýzu ekonomické podstaty věci.
Mimo jiné píše:
Jak může lex COVID pomoci podnikům a podnikatelům
Poslanecká sněmovna schválila tzv. lex COVID, na kterém se podílela řada členů vědecké rady Centra restrukturalizace a insolvence Harryho Pollaka Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho právní podstata byla shrnuta v článku „Bohumil Havel o lex COVID“.
Jaké konkrétní benefity přináší tento zákon pro podniky a podnikatele?
Především je to získání klidu z hlediska jednoho nezanedbatelného rizika. Podnikatelé jsou zproštěni povinnosti podat na sebe sama insolvenční návrh a současně mají jistotu, že nebudou čelit ani insolvenčním návrhům věřitelským. Právě v získání doby klidu a určitého hájení je nutné spatřovat jeden z hlavních benefitů lex COVID.
Dále je podnikům a podnikatelům umožněno požádat o tzv. mimořádné moratorium, které nevyžaduje relativně složitou proceduru jednání s věřiteli o jeho podpoře. O mimořádném moratoriu rozhodne soud.
Celý blog Michala Kuděje můžete najít ZDE.
Vědecký tým
<-
doc. Ing. Jiří Hnilica, Ph.D.
-
doc. Ing. Jindřich Špička, Ph.D.
-
Ing. Vladimír Hoenig, Ph.D.
-
prof. Dimitrios P. Tsomocos, Ph.D., MBA
-
Mgr. Bc. Jiří Besser, LL.M..
-
Ing. Drahomíra Dubská, CSc.
-
doc. Ing. Luboš Smrčka, CSc.
-
Ing. Jaroslav Schoenfeld, Ph.D.
-
doc. Ing. Marie Paseková, Ph.D.
-
prof. Ing. Eva Kislingerová, CSc.
-
Mgr. Petr Ševčík
-
Ing. Ondřej Machek, Ph.D.
O projektu
Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.