Docent Smrčka vystoupil na konferenci v Porto Santo

27.04.2017

Ve dnech 11. až 13. dubna 2017 se v portugalském Porto Santo (Madeira) uskutečnila The 5th World Conference on Information Systems and Technologies (WorldCIST’17). Docent Luboš Smrčka na ní prezentoval studii Life cycle of virtual organizations in the Czech Republic (Životní cyklus organizací s virtuálními sídly v ČR).

Ve spolupráci s Dagmar Čánskou (Czech Technical University in Prague, MIAS School of Business & Interdisciplinary Studies) rozvinul docent Smrčka některé poznatky, které jsou naznačeny již v knize Insolvenční řízení (str. 274 - 284). Jejich společná studie byla zveřejněna ve sborníku Recent Advances in Information Systems and Technologies (sestavovatelé: Alvaro Rocha, Ana Maria Correira, Hojjat Adeli, Luis Paulo Reis, Sandra Constanzo), který vydává Springer International Publishing AG Swirtzeland (ISBN 978-3-319-56534-7) a to na stranách 377-384.

Abstrakt studie:

This paper is focused on aspect connected with virtual organizations in the Czech Republic. The virtual organizations are enterprises registered at virtual addresses. The virtual address is used especially for registration but most business activities are performed elsewhere. The studied aspects are a correct definition of this kind of the organization, empirical evidence from the Czech Republic as a number of enterprises in different regions, default rate and especially a length of economic activities. The virtual organizations are supposed to be less transparent. The research verifies an assumption that virtual organizations are mostly start-ups whose business activity finishes very early and therefore their corporate life cycle is short. The verification is performed on the data sample containing 125 insolvent enterprises registered at the virtual addresses.

Keywords: virtual organization, enterprise age, insolvency register, Czech Republic

Prezentace Luboše Smrčky je přístupná ZDE.

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.